آشنایی با نیازها و درمان بیماری در گیاه بگونیا هلندی

0
مجله منزل – صدف حقیقت: هر صبح با این عشق از خواب بیدار می‌شد که گلش را نگاه کند. اگر آبی نیاز داشت، نوری، خاکی یا غذایی، او را سیراب می‌کرد و مراقب بود تا خم به ابرو نیاورد.
گل هم که خوب می‌دانست نازش خریدار دارد، با کوچک‌ترین حسی که داشت خود را خسته و غمگین نشان می‌داد. گل زیبا، خوب بلد بود که چطور دلبری کند، خانه را غرق حس خوب و رنگ زیبای خود نماید و راه جلب‌توجه صاحب خود را به‌خوبی می‌شناخت. سکوی کوچک لب پنجره اتاق مخصوص او بود؛ گل زیبای بگونیا هلندی!

 

 آشنایی با نیازها و درمان بیماری در گیاه بگونیا هلندیزیبایی گیاه گل‌دار مثل شکوفه به صبح

شناسنامه‌ای از جنس گیاه

  • نام: بگونیا هلندی، بگونیا هیمالیس  
  • نام علمی:  Begonia  Hiemalis
  • نام انگلیسی:  Reiger  Begonia
  • خانواده:  Begoniaceae،  بگونیا

 آشنایی با نیازها و درمان بیماری در گیاه بگونیا هلندیزیبایی گیاه گل‌دار مثل شکوفه به صبح

 

مشخصات کلی بگونیا هلندی

این گیاه، بومی جنوب و مرکز آمریکا، ‌آفریقا و جنوب آسیا است. بگونیا هلندی، گیاهی دوپایه است و گل نر و ماده آن روی یک گیاه قرار دارند. گل نر دارای پرچم‌های بلند است. ارتفاع این گیاه به‌طور متوسط حدود 40 سانتی‌متر است و درون گلدان نگهداری می‌شود. بگونیا هلندی جزء دسته‌ای از گیاهان آپارتمانی گل‌دار است که از بهار تا پاییز می‌توان گل‌هایی زیبا را روی آن دید و اگر شرایط مساعد باشد رشد چند سانتی‌متری را می‌توانید به‌طور سالانه در ظاهر گیاه مشاهده نمایید.

برگ در گیاه بگونیا هلندی، چرمی شکل و براق است و در قسمت لبه، دندانه دارد. ساقه و شاخه‌های این گیاه، اغلب به رنگ قرمز دیده می‌شود. گل‌ها خوشه‌ای بوده و در قسمت نوک ساقه‌ها رشد می‌کنند. گل در این گیاه به رنگ‌های سفید، زرد، قرمز، نارنجی و صورتی دیده‌شده و حالت براق و صدفی‌رنگ دارند.

توجه نمایید که برای تعویض گلدان بعد از دو سال اقدام کرده و تنها یک سایز بزرگ‌تر کفایت خواهد کرد.

 

 آشنایی با نیازها و درمان بیماری در گیاه بگونیا هلندیزیبایی گیاه گل‌دار مثل شکوفه به صبح

خاک، آب، نور و مواد غذایی موردنیاز

بگونیا هلندی به نور متوسط و غیرمستقیم نیاز دارد.  در صورت امکان آن را در پنجره جنوبی قرار دهید تا بیشترین لذت را ببرد. بگونیا روزکوتاه است. آبیاری گیاه را زمانی انجام دهید که سطح خاک خشک شود. زمانی که گلدهی گیاه تمام شد، بگذارید خاک گلدان کاملاً خشک گردد  و گیاه به دوره استراحت وارد شود. مراقب باشید برگ و گل‌ها خیس نشوند.

بهترین دما برای بگونیا هلندی، 24 درجه در روز و 16 درجه سانتی‌گراد در شب است. رطوبت متوسط برای این گیاه مناسب است.

اگر می‌خواهید بگونیا هلندی در خانه شما سرحال و شاداب باشد،‌ خاک غنی و مغذی با زهکش مناسب را برای آن در نظر بگیرید. اسیدیته بین 5/5 تا 7/6 برای این گیاه پیشنهاد می‌شود. هم‌چنین تغذیه و کود دهی کامل را انجام داده و کود گلدهی را دو هفته یک‌بار فراموش نکنید.

چگونه بگونیا هلندی را تکثیر کنید؟

تکثیر این گیاه از راه قلمه برگ و ساقه ممکن است. قلمه ساقه را به‌سادگی می‌توانید درون آب نیز ریشه‌دار کنید. کشت بذر نیز در شرایط مساعد، منجر به سبز شدن گیاه جدید می‌شود.

 

 آشنایی با نیازها و درمان بیماری در گیاه بگونیا هلندیزیبایی گیاه گل‌دار مثل شکوفه به صبح

گیاه‌پزشکی در خانه و درمان بیماری‌ها

یکی از عمده‌ترین مشکلاتی که در گیاهان دیده می‌شود قارچ‌های بیماری‌زا به نام سفیدک است. این لکه‌های پودری سفید بر روی برگ‌های بگونیا هلندی نیز ظاهر می‌شوند و اگر توسط سم قارچ‌کش سم‌پاشی نشوند، می‌توانند گیاه را از بین ببرند. لازم است بدانید که عامل رشد قارچ در گیاهان، فضای گرم و مرطوب است، پس بهتر است گلدان را به فضای خنک‌تر منتقل کنید.

گاهی در زیر برگ، چیزی می‌بینید که شبیه تارعنکبوت است. در این زمان، سم کنه‌کش به کمک  شما  می‌آید.

برگ‌های لوله شده با حاشیه‌های خشک، نشان از بی‌آبی گیاه است. آن را سیراب کنید و به فضای خنک‌تری  ببرید.

آبیاری بیش‌ازاندازه برای همه گیاهان مضر است. در بگونیا هلندی، خوبی بیش‌ازحد برای رفع تشنگی، ساقه را می‌پوساند و یقه گیاه را از بین می‌برد.

بعدازاینکه گل‌ها خشک شدند، آنها را حذف کنید تا گلدهی تسریع یابد. 

 

برای تهیه مجله منزل می توانید به صورت حضوری از کیوسک های روزنامه فروشی سراسر کشور و برای خرید نسخه الکترونیک از وب سایت  taaghche.ir اقدام نمائید.

ضمنا برای اشتراک نسخه چاپی مجله منزل روی تصویر زیر کلیک کنید:

معجزه رنگ در خانه های ایرانی

پرشین فا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.