دانلود کتاب برگهایی از تاریخ تهران

برگهایی از تاریخ تهران عنوان کتابی است از داریوش شهبازی که نخستین جلد از مجموعه مقالاتی است که نویسنده طی چند سال گذشته در نشریات مختلف به چاپ رسانده و اکنون همگی را در قالب کتاب به علاقه‌مندان تاریخ و فرهنگ عرضه داشته است.

شهبازی، برگ هایی از تاریخ تهران را به گفته خودش از سال ۱۳۶۸ به بعد سرگرم گردآوری مجموعه بزرگ‌تری به نام «فرهنگ تاریخ تهران» بوده است که شاید بالغ بر ۲۰ مجلد شود اما او در مقدمه «برگ‌هایی از تاریخ تهران» درباره انگیزه‌های نگارش این اثر می‌گوید:

در اواخر سال ۱۳۶۸ خورشیدی، که تألیف تاریخ سکه در دورۀ قاجاریه را به پایان رساندم، اقدام به تألیف تاریخ تهران نمودم.

در همان اوان، مطالعۀ اسناد و کتب مربوط به موضوع را آغاز کردم. با گذشت زمان و گردآوری مدارک و اسناد آرشیوی، که خردک خردک بر حجم مطالب افزوده می گشت، اهمیت این پژوهش بیشتر آشکار شد و لحظه به لحظه مرا از هدف اولیه که تألیف کتابی متعارف، از تاریخ یک شهر در یکی دو جلد بود دور کرد. تا آنجا که پس از گذشت سالیانی چند و گردآمدن انبوهی از فیشهای تحقیقی، متوجه تغییر شدید مسیر کار شدم. بنابراین تصمیم گرفتم مطالب گردآمده را با عنایت به حجم بسیار و اهمیت تاریخ پایتخت و نیاز عموم اقشار جامعه به منبعی که بتواند پاسخگوی این نیاز باشد بر مبنای ترتیب الفبایی مرتب سازم و به صورت فرهنگ تاریخی درآورم.

گمان می‌کنم، محصول بیش از ششصد هفتصد هزار فیش تهیه شده حدود بیست جلد کتاب باشد. اینک که هجده سال از آغازین روزهای این تألیف میگذرد، به سبب نزدیک شدن به نقطه پایان، گو این‌که هنوز، موفق به چاپ این مجموعه نشده و حتی فیش های حروف پایانی، از حرف لام به بعد را تاکنون نگشوده ام.

لیکن آماده شدن جلدهای نخستین حروف آن برای چاپ، و این‌که سرانجام حاصل عمری گذران و ناچیز، میتواند هدیه ای ماندگار برای مردم سرزمین ابدآباد اجدادی ام شود، بسیار شاد و خرسندم.

برگ هایی از تاریخ تهران

تحولات صنعتی جهان در یکی دو قرن اخیر، که بی شک نتیجۀ انقلاب صنعتی اروپا و عواملی دیگر بوده است، سبب تحوالت عظیم اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، نظامی و… در زندگی مردم جهان گردیده و در این رهگذر کشور ما ایران هم که از قرن هجدهم میلادی، مطمح نظر و جولانگه استعمارگران بوده، بی نصیب نمانده است.

صرف نظر از نیک و بدپنداری این اثرپذیری، زندگی ایرانیان، در این زمان و به خصوص تهرانیان که مقابل نوک پیکان هجوم این پدیده غربی قرار داشت، دچار تغییرات فاحش شد؛ به طوری که تمامی ابعاد زندگی مردم که قرنها بدون تحوالت اساسی ادامه یافته بود ناگهان تغییر کرد.

تا آنجا که گاه باور برخی از واقعیت های گذشتۀ نه چندان دور به سبب همین تغییرات، غیرممکن می نماید.

شناخت و به کارگیری نیروی بخار، اختراع دوربین عکاسی، سینما توگراف، اتومبیل، هواپیما، تلفن، تلگراف، گرامافون… و سرانجام دستیابی بشر به رایانه، به طور اعجاب برانگیز و انفجارگونه ما را از گذشته دور کرد و همچنان دارد دور می‌کند.

سرعت این تغییرات شگفتی آور است و لحظه به لحظه افزون میگردد.

بر مبنای پژوهش و مطالعات انجام یافته، علم کسب شده بشر در فاصلۀ سالهای ۱۹۷۵ _۱۹۹۵ میلادی، برابر کل علم انسان از ابتدا تا آغاز این دوره است و همین پژوهش می گوید که هر پنج سال علم انسان دو برابر میشود و در آیندۀ نه چندان دور این عدد به دو سال خواهد رسید.

سرعت بالای تحولات بشری باعث شده است گذشتۀ نه چندان دور پایتخت، بسیار غریب جلوه نماید و چنانچه برای ثبت و ضبط آن دست و پایی نکنیم، چه بسا بسیاری از زوایای فرهنگی، تاریخی و اجتماعی آن را برای همیشه از دست بدهیم. نیاز به حفظ گذشته تهران و آثار مردم این شهر در دل تاریخ و اهمیت و ضرورت ثبت و ضبط آن عمدهترین بهانۀ تولد فرهنگ تاریخ تهران بوده است.

این کتاب، مجموعه مقالاتی است از تاریخ تهران قدیم برگرفته از همین فرهنگ که در یکی دو سال گذشته در نشریات به چاپ رسیده یا گفتارهایی که در صدا وسیما و… انجام شده است.

دانلود کتاب برگهایی از تاریخ ایران با حجم ۱۳ مگابایت: لینک دانلود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

38 + = 44