زندگینامه رحمت الله بدیعی هنرمند نامدار کاشانی

استاد رحمت الله بدیعی در سال ۱۳۱۵ در خانواده ای هنرمند در شهر کاشان چشم به جهان گشود.

رحمت الله بدیعی در سن ۵ سالگی نواختن نی را از پدربزرگش فراگرفت و پس از آن کوشید که با ساز ویولن برادرش، آهنگهای مختلفی که می شنود را بنوازد.

رحمت الله بعیدی

با وجود آنکه ساز برادرش برای او بسیار بزرگ بود و کسی نیز به او نواختن ویولن را تعلیم نداده بود، به پشتوانه پشتکار و استعدادی که داشت، توانست که قطعات زیبایی را بنوازد که همین امر سبب شد که پدرش ویولن کوچکی برایش خریداری کند تا به مرور از پدربزرگش ویولن و گوشه های موسیقی سنتی را فرا گیرد.

او سپس به کلاس درس روپیک گریگوریان رفت و چندین سال شاگرد او بود.

در سن ۱۱ سالگی وارد هنرستان عالی موسیقی گردید و دیپلم خویش را در این موسسه دریافت نمود.

او همچنین در طی مدت تحصیلش در هنرستان موسیقی در کلاس استاد ابوالحسن صبا نیز شرکت می نمود و مدت ۵ سال شاگرد ایشان بود.

استاد رحمت الله بدیعی، از سال دهم تحصیل، برنامه هایی را در رادیوی ایران اجرا نمود و پس از گرفتن دیپلم، همکاری خود را با ارکستر گلها آغاز کرد.

رحمت الله بعیدی

وی در سال ۱۳۳۸ شمسی با خانم منیره حقجو ازدواج نمود که ثمره این ازدواج، دو فرزند هنرمند به نامهای پریسا بدیعی (ذبیحی مقدم) و ترانه بدیعی (پارسا) می باشند.

استاد رحمت الله بدیعی مدت ۲۰ سال کارمند وزارت فرهنگ و هنر بود و مدت ۲۳ سال در هنرستان عالی موسیقی سازهای ویولن، کمانچه و قیچک را تدریس نمود.

ایشان در سال ۱۳۵۳ تصمیم به ادامه تحصیل گرفت و در سال ۱۳۵۸ لیسانس خود را از هنرستان عالی موسیقی دریافت نمود.

در سال ۱۳۵۸، با توجه به انقلاب ایران، و تضییقات و مشکلاتی که برای بهائیان ایران بوجود آمد، استاد رحمت الله بدیعی به همراه خانواده خویش، مجبور به ترک وطن مألوف شدند و به کشور هلند مهاجرت نمودند.

آقای بدیعی پس از مهاجرت به اروپا، مدت ۱۲ سال، در کلن آلمان به تدریس ویولن و کمانچه پرداختند و هم اکنون نیز تا حدی فعالیت های هنری خود را ادامه می‌دهند.

لازم به ذکر است که “بدیعی”، یادآور نام دو تن از اساتید بنام موسیقی ایران، استاد “رحمت الله بدیعی” و استاد “حبیب الله بدیعی”، می باشد که البته این دو استاد فوق الذکر نسبتی با هم ندارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 2 =