آیا «مشهد» از فهرست مقاصد سفر گردشگران عرب خارج شده است؟

[ad_1]

به گزارش سفر،

به گزارش سفر، مشهد از جمله مقاصد گردشگران مذهبی است که سالانه پذیرای صدها گردشگر خارجی بوده است و طی سالهای گذشته گردشگران حاشیه خلیج فارس تعداد زیادی از گردشگران مشهد را به خود اختصاص می دادند.

اما اتفاقات اخیر و شرایط منطقه سبب کاهش تعداد گردشگران خارجی مشهد شده است. حسین زارع‌صفت؛ مدیرکل میراث‌فرهنگی خراسان‌رضوی در مصاحبه های خود عنوان کرد: در سه ماه اول سال95، 168 هزار و 329 نفر وارد استان شدند این درحالی است که در مدت مشابه سال 94 شاهد ورود 215 هزارو  183 نفر بودیم. این امر کاهش 21 درصدی آمار گردشگران ورودی به استان را در سال 95 نشان می دهد که ناشی از فضای سیاسی منطقه است از این رو بحث توسعه بازارهای هدف را مدنظر قرار دادیم.

محمد قانعی؛ رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی نیز دراین خصوص به خبرنگار «سفر» گفت:  طی ماه های گذشته شاهد کاهش تعداد گردشگران خارجی بخصوص گردشگران حوزه خلیج فارس بودیم چنانکه شاهد حذف مسافران عربستان و بحرینی بودیم که این امر تاثیر زیادی در کاهش تعداد گردشگران حاشیه خلیج فارس داشت؛ تعداد این گردشگران یک سوم شده است.

به گفته او، از آنجایی که مشهد به عنوان مقصد گردشگری مذهبی شناخته شده است، گردشگران سایر کشورها مانند اروپاییان شناختی نسبت به جاذبه های فرهنگی آن ندارند از این رو از مشهد استقبال نمی کنند. این درحالی است که مشهد به واسطه جاذبه های فرهنگی متعددی که دارد می تواند تبدیل به مقصدی برای گردشگران فرهنگی شود.

 

ت//آیا مشهد از مقاصد سفر گردشگران حاشیه خلیج فارس خارج شده است؟

 

**ضریب اشغال کمتر از 40 درصد


قانعی با اشاره به آنکه درحال حاضر ضریب اشغال هتلهای مشهد کمتر از 40 درصد است به خبرنگار «سفر» گفت: فصل کم مسافر بسیار بدی را پشت سر می گذاریم چنانکه بسیاری از هتل ها حاضر شده اند بیش از 50 درصد تخفیف دهند تا شاید بتوانند اتاق هایشان را پر کنند. این درحالی است که در زمان مشابه با سال گذشته چنین روندی را شاهد نبودیم.

به گفته وی، حتا اقامت در هتل دو ستاره با خدمات فولبرد با نرخ 25 هزار تومان ارائه می شود و برخی هتلهای 4 ستاره نیز حاضر هستند اتاقهایشان را شبی 75 هزار تومان هم به فروش برسانند.  

رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی، دلیل کاهش مسافران داخلی را از یک سو هزینه سفر و از دیگر سو سرمای هوای مشهد در این فصل عنوان کرد و درخصوص رزرواسیون برای تعطیلات عید گفت: احتمال آنکه رزرواسیون از بهمن ماه آغاز شود زیاد است اما تجربه خوبی از نوروز سال گذشته نداشتیم چراکه هتلهای مشهد در نوروز 95 به شدت با کاهش تعداد گردشگران روبه رو شد.

وی یکی از دلایل این امر را فعال شدن خانه مسافرها عنوان کرد و گفت: خانه مسافرها و ایجاد سایت برای آنها تبدیل به یکی از آفتهای بخش  اقامتی مشهد شد. چنانکه سابقه نامناسبی هم داشت. از دیگر سو شاهد افزایش واحدهای اقامتی غیر مجاز در بخش مهمانپذیر و هتل آپارتمان هستیم. همچنین طی سالهای گذشته با افزایش تعداد هتلها در مشهد روبه رو شدیم. درحال حاضر تعداد هتلهای مشهد بیش از گردشگران است و اینگونه است که در نوروز 95 با ضریب  اشغال کمتر از 60 درصد روبه رو شدیم که بی سابقه بود.

 

**ساخت هتل بدون نیازسنجی


به گفته قانعی، از سال 87 تاکنون تعداد هتلها 3 و نیم برابر شده است چنانکه در سال 87، 60 هتل در مشهد فعال بودند و اکنون در سال 95 بیش از 200 هتل فعال هستند و در عین حال 200 هتل دیگر در دست ساخت است.

وی معتقد  است: این امر بدون کارشناسی و نیازسنجی انجام شده و به هتلها اجازه ساخت و بهره برداری داده شده است.

قانعی معتقد است: با توجه به افزایش هتل ها و آنچه درحال ساخت است، ممکن است نوروز سال جاری نیز شاهد کاهش ضریب اشغال هتلهای مشهد باشیم. رکود وجود دارد. ورود گردشگران کاهش یافته و مراکز اقامتی افزایش یافته است. در واقع بازر عرضه و تقاضا همسان نیست.

رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی برای رفع این چالش پیشنهاد داد: بهتر است خانه مسافرها از چرخه اماکن اقامتی مشهد حذف شود. در عین حال باید مشهد را به عنوان پایتخت فرهنگی بیشتر معرفی کنیم و از بودجه زیارت در حوزه گردشگری هزینه کنیم. در عین حال کاهش مالیات می تواند کم کند.

[ad_2]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.