جمعه‌بازار جویبار؛ گم شدن در رنگ و بوهای محلی

[ad_1]

به گزارش سفر،

یک بازار محلی زیبا و پرجنب‌وجوش، پر از میوه‌ها و سبزی‌های رنگی، پرنده‌های زنده، ماهی، صنایع‌دستی، ابزار و ادوات کشاورزی و دامداری که با دست‌ساخته شده‌اند و هر محصول دیگری که فقط باید در شهرهای شمالی پیدا کنید. این بازار محلی، درواقع یک جمعه‌بازار است که هر هفته در این شهر کوچک و زیبای ساحلی برگزار می‌شود تا افراد بومی، حاصل زحمات خودشان را در آن عرضه کنند. فضای پویای این بازارهای محلی جذابیت خاصی دارد و فقط کسانی که قدم زدن در این بازارها را تجربه کرده‌اند از آن خبر دارند.

جمعه‌بازار جویبار؛ گم شدن در رنگ و بوهای محلی

 

چرا برویم؟

خرید محصولات محلی، میوه و سبزی، پرنده و ماهی و گوشت و صنایع‌دستی. قدم زدن در یک فضای بومی و مشاهده‎‌ی کار و تلاش مردم بومی آن خطه.

با کی برویم؟

به‌تنهایی، با دوستان، با خانواده (جمعه‌ها).

کی برویم؟ چقدر طول می‌کشد؟

این بازار هر جمعه از صبح زود تا بعدازظهر برپاست؛ اما بهترین ساعت برای بازدید و یا خرید، بین ساعت ده صبح تا دو بعدازظهر است.

جمعه‌بازار جویبار؛ گم شدن در رنگ و بوهای محلی

 

کجاست؟

ایران، مازندران، جویبار

نشانی: سراج‌کلا، نزدیک رود سیاه‌رود و در کنار پل خشتی روی این رودخانه.

چطور برویم؟

با خودروی شخصی: در مسیر راندن در جاده‌ی کناره، جایی بین بابلسر و خزر آباد ساری، شهر جویبار را خواهید دید. آنجا فقط کافی است از هر محلی‌ای آدرس جمعه‌بازار را بپرسید، یا اینکه بپرسید پل خشتی کجاست. جویبار شهر کوچکی است و شما خیلی زود جمعه‌بازار را پیدا خواهید کرد.

با حمل‌ونقل عمومی: از هرجایی از داخل شهر جویبار می‌توانید برای رفتن به جمعه‌بازار تاکسی بگیرید.

جمعه‌بازار جویبار؛ گم شدن در رنگ و بوهای محلی

 

همان حوالی

پل خشتی، پل سیکاپل، تکیه‌ی کردکلا.

رستوران و کافه

در بازار رستوران یا کافه‌ای نیست؛ اما همین‌که در دل بازار پیش بروید خودتان متوجه بوی کباب خواهید شد. وسط بازار، همه جور کبابی پیدا خواهید کرد، کباب گاومیش، ششلیک، جگر و یا خوراک جغول‌پغول. اگر هم نخواستید باید داخل شهر جویبار دنبال رستوران موردعلاقه‌ی خود بگردید.

جمعه‌بازار جویبار؛ گم شدن در رنگ و بوهای محلی

 

هتل

می‌توانید در هتل سامان جویبار اقامت کنید، یا با اجاره‌ی سوییت یا ویلا در این شهر اقامت داشته باشید. همچنین با توجه به نزدیکی جویبار به بابلسر و ساری و قائم‌شهر می‌توانید در متل‌ها یا هتل‌های این شهرها اقامت کنید.

بعد کجا برویم؟

پل خشتی، امامزاده درویش محمدشاه، ساحل دریای خزر.

تاریخچه:

جمعه‌بازار جویبار یک بازار سنتی و قدیمی است که سال‌هاست هر جمعه برگزار می‌شود و محل ارائه‌ی اجناس محلی و غیرمحلی و جایی برای امرارمعاش مردم بومی است. این بازار بیش از یک قرن است که برپا می‌شود و گفته می‌شود هر هفته حدود پنج هزار نفر به آن مراجعه می‌کنند. جمعه‌بازار در نزدیکی پل خشتی جمعه‌بازار که به خشت پل نیز معروف است و در دوران قاجار ساخته شده ‌است و در فاصله‌ی پنج کیلومتری جویبار و بر روی رودخانه سیاه‌رود قرار دارد برپا می‌شود. طول دهنه‌ی این پل ۲۰ متر و عرض آن ۷٫۵ متر است. این پل دارای ۵ طاق جناقی است و پایه‌های آن در جهت مخالف جریان آب دارای موج شکن های مثلث شکلی است. مدتی است که این پل به دلیل رفت‌وآمد زیاد و نگهداری نامناسب در حال تخریب است. در حال حاضر پل دیگری در کنار پل خشتی در دست احداث است.

جمعه‌بازار جویبار؛ گم شدن در رنگ و بوهای محلی

 

دیگر چه؟

اخیراً شهردار جویبار از حمایت سازمان میراث فرهنگی برای احداث یک بازارچه‌ی صنایع‌دستی در کنار این جمعه‌بازار خبر داده است. شهرداری قصد دارد با احداث غرفه‌های مخصوصی در این منطقه امر ارائه و خریدوفروش صنایع‌دستی را در این منطقه تسهیل کند.

 

جمعه‌بازار جویبار؛ گم شدن در رنگ و بوهای محلی

[ad_2]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.