سفر به دره اندرسم چالوس، دشواری سفر به مناطق بکر

[ad_1]

به گزارش سفر،

تا به‌ حال برای تمامی ما پیش آمده است که از یکنواختی و آرامش دائمی حاکم بر وضع زندگی‌مان خسته شده باشیم و برای ادامه‌ی زندگی، خود را نیازمند به یک تغییر و تحول بدانیم. هیجان در این موارد اولین گزینه ایست که به سراغ ما خواهد آمد. مطمئناً درگیر شدن با هیجان و شادی می‌تواند انسان را دوباره به وضعیت نرمال سابقش بازگرداند. تفریح و گشت‌وگذار همیشه روح انسان را تازه کرده و به ما انرژی می‌بخشد اما گاهی بعضی تفریحات هستند که علاوه بر شاد کردن ما سبب ترشح مقادیر بالایی از آدرنالین در بدنمان می‌شوند. این تفریحات که غالباً با هیجان بسیار زیادی همراه هستند هرچند وقت یک‌بار برای تمامی ما قابل تجویزند. اگر تا حدودی با قواعد و قوانین کوه‌نوردی و صخره‌نوردی آشنا باشید و بتوانید گلیمتان را از آب بیرون بکشید بهترین پیشنهاد به شما می‌تواند سفر به دره‌ی اندرسم چالوس باشد.

سفر به دره اندرسم چالوس، دشواری سفر به مناطق بکر

 

دره‌ی اندرسم از آن دسته نعمت‌های الهی است؛ که باید خدا را بابت وجودش شاکر بود. این منطقه‌ی بکر و دیدنی بااینکه زیاد معرف حضور گردشگران نبوده اما بازهم پایه ثابت‌های خودش را دارد و گذران یک روز تعطیل در این طبیعت نه ‌تنها خالی از لطف نیست بلکه به یکی از بی‌نظیرترین روزهای عمرتان بدل خواهد شد.

این مطلب بسیار روشن است که هیچ‌وقت رسیدن به مکان‌های بکر و زیبا آسان نبوده و نیست. پس توقع اینکه راحت به دره اندرسم برسید و به راحتی از این طبیعت بکر برخوردار شوید توقع بسیار زیادی است. مسیر فرود به دره با آبشارهای بی‌نظیر، درختان جنگلی و انبوه، تنگه‌های زیبا و چشم‌انداز دل‌انگیز منطقه به قدری لذت‌بخش است که هر سختی و دشواری را برایتان آسان می‌کند.

دره‌ی اندرسم از شمال کوه‌های کندوان سرچشمه می‌گیرد و درنهایت به روستای زیبای چهارباغ ختم می‌شود. برای گذر از این دره باید از سی رشته آبشار که زنجیروار پشت سرهم واقع‌شده‌اند گذر کنید. گاهی دراین‌بین به تنگه‌هایی برخورد می‌کنید که برای ادامه‌ی مسیر باید از آن‌ها نیز بگذرید. آبشارهای دره اندرسم از 2 تا 23 متر ارتفاع دارند؛ که باید از تمامی آن‌ها فرود بیایید. شاید اگر هم‌اکنون گذر از این آبشارهای مرتفع، خیسی لباس‌ها و وسایلتان و باد خنکی که به سبب موقعیت مکانی‌اش دائماً در حال وزش است را تصور کنید هیچ‌گاه قصد سفر به این دره را نکنید؛ اما به قدری این منطقه زیبا، بکر و جان‌نواز است که کافی است تنها یک‌بار سفر به آن را تجربه کنید تا دیگر نتوانید از آن سختی‌های دوست‌داشتنی مسیرش دل بکنید.

شاید دره‌ی باعظمت اندرسم تاکنون رنگ هیچ انسانی به‌ جز کوهنوردان را به خود ندیده باشد چراکه گذر از این مسیر نیازمند آشنایی با فنون کوهنوردی است و چه‌بسا که اگر بدون مهارت‌های کافی به این دره سفر کنید عواقب ناخوشایندی در انتظارتان باشد.

سفر به دره اندرسم چالوس، دشواری سفر به مناطق بکر

 

برای رسیدن به دره اندرسم دو مسیر پیش رو دارید مسیر اول گذر از جاده‌ی فرعی کنار تونل کندوان است؛ که شمارا در مسیر گردنه‌ی کندوان به بالاترین ارتفاع خواهد برد. اگر در مسیر با دوراهی مواجه شدید باید راهی را انتخاب کنید که شما را به ارتفاعات می‌برد. تقریباً 20 دقیقه زمان لازم دارید تا به خرابه‌ای که قبل‌ها ساختمان مخابرات بوده است برسید. در مجاورت این ساختمان ماشین خود را رها کنید و پیاده به باقی مسیر ادامه دهید.

سفر به دره اندرسم چالوس، دشواری سفر به مناطق بکر

 

مسیر بعدی از روستای آزادبر شروع می‌شود و شما را به جاده‌ای که درنهایت به دره اندرسم ختم می‌شود می‌رساند.

این منطقه به دلیل شرایط جغرافیایی‌اش معمولاً با ریزش باران مواجه است به همین دلیل عاقلانه‌ترین کار بررسی دقیق وضعیت آب و هوایی این منطقه قبل از سفر است. پس از مطلع شدن از وضعیت هوایی و بارش‌های منطقه می‌توانید برنامه‌ریزی‌های لازم برای مناسب‌ترین روز را انجام دهید. با توجه به بررسی‌های سالانه آب‌وهوا بهترین زمان سفر به این دره از مرداد تا اواخر شهریورماه تخمین زده‌شده است؛ اما اگر در طول همین ماه‌ها نیز قصد سفر به این منطقه را داشتید بازهم به بررسی دقیق وضعیت آب و هوایی بپردازید و در صورت هرگونه احتمال بارش یا طوفان از سفر به دره اندرسم بپرهیزید.

سفر به دره اندرسم چالوس، دشواری سفر به مناطق بکر

 

بهتر است به‌صورت گروهی به این دره سفر کنید و حتماً وسایلی از قبیل چند حلقه طناب، میخ، چکش، کلاه کاسک، جعبه کمک‌های اولیه و سایر وسایل تخصصی کوهنوردی را به همراه داشته باشید.

سعی کنید از لباس‌های نخی یا نایلونی استفاده کنید تا در صورت خیس شدن سریعاً خشک شود و اذیتتان نکند.

 

[ad_2]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.