۵ غذای برتر برای تقویت مغز و حافظه!

مغز به عنوان مرکز کنترل بدن شما، وظیفه تنظیم ضربان قلب، تنفس ریه ها، سیستم حرکتی، احساسات و افکار شما را بر عهده دارد. پس بهتر است همیشه مغز را در بهترین شرایط نگه دارید. غذایی که میخورید، نقشی اساسی در حفظ سلامت مغز دارد. با پرشین فا همراه باشید تا ۵ غذای برتر برای تقویت مغز و حافظه! را به شما معرفی کنیم:

 

۱٫ماهی چرب 

ماهی چرب
ماهی چرب

وقتی درباره غذاهای مقوی برای مغز حرف می زنیم، ماهی چرب در صدر قرار می گیرد. این نوع ماهی مثل ماهی سالمون، قزل و ساردین، منبع غنی اسید چرب امگا ۳ می باشد. حدود ۶۰ درصد از مغز شما را چربی تشکیل داده و نیمی از آن را چربی امگا ۳ تشکیل می دهد. مغز شما از امگا۳ برای ساخت سلول های مغزی و عصبی استفاده می کند و این چربی ها برای یادگیری و حافظه مفید هستند. این چربی ها همچنین روند زوال عقلی مربوط به سن را کند می کند و از بیماری آلزایمر جلوگیری می کند. پس ماهی یک انتخاب خوب برای سلامت مغز می باشد.


۲٫قهوه

قهوه
قهوه

اگر عادت دارید برای صبحانه قهوه می نوشید، پس خبر خوبی باید به شما بدهم. قهوه برای سلامت مغز شما مفید است. در واقع کافئین و آنتی اکسیدان موجود در قهوه به سلامت مغز کمک می کند. در واقع کافئین قهوه باعث موارد زیر می شود:

  • هوشیاری بیشتر: کافئین با مسدود کردن آدنوزین،(یک فرستنده شیمیایی که باعث خواب آلودگی می شود) مغز شما را هشیار نگه میدارد.
  • بهبود خلق و خو: کافئین برخی از انتقال دهنده های عصبی “احساس خوب” را مثل سرتونین در مغز شما تقویت می کند.
  • تمرکز کامل: مطالعات نشان داده که افرادی که صبح یا در طول روز یک فنجان قهوه مصرف می کنند، در کارهایی که نیاز به تمرکز دارد، موفق تر عمل می کنند.

همچنین نوشیدن قهوه باعث جلوگیری از بیماری های مثل پارکینگسون و آلزایمر می شود.


۳٫زردچوبه

زردچوبه
زردچوبه

این ادویه زرد رنگ ، یکی از عناصر اصلی پودر کاری می باشد و بر تقویت مغز تاثیر زیادی دارد. مطالعات نشان داده ، کورکومین، ماده فعال در زردچوبه، میتواند مستقیما وارد مغز شود و به سلول های ان سود برساند. این ماده با آنتی اکسیدان و خاصیت ضد التهابی، دارای این مزایا می باشد:

  • مفید برای حافظه: کورکومین، حافظه افراد مبتلا به آلزایمر را بهبود می بخشد. همچنین پلاک های آمیلوئید که از مشخصه های بارز این بیماری هستند را پاک می کند.
  • کاهش افسردگی: باعث افزایش سروتونین و دوپامین می شود، که هر دو خلق و خو را بهبود می بخشد. کورکومین در واقع میتواند در کمتر از شش هفته مثل یکک داروی ضد افسردگی عمل کند.
  • رشد سلول های مغزی جدید: کورکومین فاکتور نوروتروفیک مغزی (نوعی هورمون رشد موثر بر رشد سلول های مغزی) را تقویت می کند. بر اساس نظریه ای میتوان زوال عقلی را به تاخیر بیاندازد.

برای بهره مند شد ن از مزایای کورکومین، سعی کنید از زردچوبه برای طلایی کردن غذاها استفاده کنید و یا چای زردچوبه میل کنید.


۴٫کلم بروکلی

بروکلی
بروکلی

بروکلی آنتی اکسیدان دارد. علاوه بر این یک فنجام کلم بروکلی، میتوان ۱۰۰ درصد نیاز روزانه به ویتامین K را برآورده سازد. بر اساس مطالعات ، استفاده از کلم بروکلی باعث بهبود حافظه می شود. علاوه بر اینها، بروکلی نوعی خاصیت ضد التهابی دارد که از آسیب مغزی جلوگیری می کند.


۵٫تخم کدو

تخم کدو
تخم کدو

تخم کدو دارای آنتی اکسیدان هایی ست که بدن و مغز را از آسیب رادیکال های آزاد حفظ می کند. همچنین منبع عالی منیزیم، آهن، زینک ومس می باشد.

  • زینک: این عنصر برای سیگنال های عصبی بسیار مهم است. کمبود زینک باعث بسیاری از بیماری های عصبی مثل پارکینگسون، آلزایمر و افسردگی می شود.
  • منیزیم: منیزیم برای حافظه و یادگیری ضروری ست. کمبود منیزیم هم باعث بیماری های عصبی مثل میگرن، افسردگی و صرع می شود.
  • آهن: کمبود آهن باعث اختلال در عملکرد مغز می شود.
منبع healthline

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

79 − 77 =