۵ ماده مغذی برای بهبود سلامت چشم!

چشم یکی از مهمترین حواس پنجگانه ماست. چندین خوراکی مغذی برای تقویت چشم وجود دارد . این غذاها باعث می شوند که عملکرد چشم بهبود یابد، از چشمان دربرابر نور مضر جلوگیری می کند و بیماری های ژنتیکی و مربوط به سن را کاهش می دهد. با پرشین فا همراه باشید تا بدانید ۵ ماده مغذی برای بهبود سلامت چشم! کدامند؟

 

۱٫ویتامین آ 

ویتامین آ
ویتامین آ

کمبود ویتامین A یکی از دلایل اصلی نابینایی در دنیاست. این ویتامین برای حفظ سلول های حساس ب  نور چشمی مفید است. اگر ویتامین آ کافی به بدنتان نرسد، احتمالا دچار شب کوری، خشکی چشم یا حتی شرایط جدی تر  خواهید شد. ویتامین آ بیشتر در غذاهای حیوانی یافت می شود.

مهمترین منبع ویتامین آ ، جگر، زرده تخم مرغ و لبنیات می باشد. البته پرویتامین کارتنوئید آ در برخی گیاهان هم پیدا می شود که ۳۰ درصد ویتامین آ مورد نیاز بدن را تامین می کند. مهمترین آنها بتاکارتون می باشد که در کلم، اسفناج و هویج یافت می شود.


۲٫اسیدهای چرب امگا ۳

امگا3
امگا۳

اسیدهای چرب امگا ۳  EPA و DHA برای سلامت چشم مفید می باشند. مقادیر زیادی از DHA در شبکیه چشم وجود دارد که باعث بهبود عملکرد چشم می شود. همچنین به بهبود مغز و چشم در نوزادی کمک می کند. پس کمبود آن باعث اختلا در بینایی به ویژه در کودکان می شود.

همچنین این اسیدهای چرب امگاه ۳ ریسک ابتلا به خطر دیابتی را کاهش می دهد. بهترین منابع غذایی EPA و DHA ماهی چرب است. مکمل های امگا ۳ که در دسترس هستند نیز از ماهی  ومیکروجلبک ها گرفته شده است.


۳٫ویتامین C

ویتامین سی
ویتامین سی

چشم بیشتر از سایر ارگان های بدن نیاز به آنتی اکسیدان دارد. انتی اکسیدان ویتامین سی نقش مهمی در سلامت چشم ها دارد. مطالعات نشان داده که افرادی که به آب مروارید مبتلا هستند، سطح انتی اکسیدان پایین دارند .افرادی که مکمل های ویتامین سی دریافت می کنند، کمتر به این مشکل دچار می شوند.

در حالی که ویتامین سی یک نقش محافظتی در چشمان شما دارد، مشخص نیست که مکمل برای افرادی که با کمبود مواجه نیستند، سودمند است یا خیر..مقادیر بالای ویتامین سی در میوه ها و سبزیجات پیدا می شود از جمله کلک، بروکلی، مرکبات ، فلفل دلمه ای و ..


۴٫ویتامین E

ویتامین ای
ویتامین ای

ویتامین ای گروهی از آنتی اکسیدان های محلول در چربی می باشد که اسیدهای چرب را از اکسیداسیون مضر محافظت می کند. از آنجایی که شبکیه چشم، غلظت اسید چرب بالایی دارد، ویتامین ای برای سلامتی چشم مفید است. کمبود ویتامین E باعث کوری می شود. بر اساس تحقیقات، مصرف روزانه ۷ میلی گرم ویتامین ای ، ممکن است ۶ درصد خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش دهد ولی از پیشرفت بیماری جلوگیری نمی کند.

بهترین منابع ویتامین E، شامل تخمه آفتابگردان، بادام و روغن های گیاهی مثل بذر کتان می شوند.


۵٫زینک

زینک
روی

چشمان شما حاوی مقادیر زیادی زینک می باشد. زینک بخش مهمی از آنزیم های اساسی می باشد از جمله سوپر اکسید دیسموتاز، که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. کمبود زینک باعث شب کوری می شود. مهمترین منابع زینک تخم کدو، گوشت، و بادام زمینی می باشند.

منبع healthline

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 50 = 59